Burkoltan Hont Andrásra utalhatott a vallásfilozófus, aki TGM halála kapcsán keveredett antiszemitázós vitába.
Gábor György baloldali megmondóember és vallásfilozófus letörölte profilját a Facebookról. A Klubrádió műsorában elmondta,
azért döntött így, mert „nemtelen támadások érték őt a közösségi médium felületein”.
Az első lépcsőt az jelentette, amikor felkérték egy Tamás Gáspár Miklós-emlékkötet szerkesztésére, ám rögtön elkezdődött a helyezkedés: a kötet leendő szerzői üzentek neki, feltételeket támasztottak, hogy ki jelenjen meg, és ki nem a könyvben. Az utolsó csepp a pohárban számára az volt, hogy „a Facebook legsötétebb bugyraiban ocsmány rágalmakat hordanak róla össze olyan emberek, akik nem szeretik azt, hogyha valaki náluk többet teljesített.”
Mint kiderült, arról a 2009-es cikkről van szó, melyben a filozófus Vásárhelyi Máriával közösen antiszemitázza TGM-et, ahogy arra Hont András is felhívta a figyelmet.
„Azt állították ezek a frusztrált hazudozók, hogy mi leantiszemitáztuk TGM-et. Hát, aki engem egy kicsirt is ismer, az tudja, hogy nem barátkozom antiszemita emberekkel. Az volt a cikkünkben, hogy olyan hangot üt meg TGM, amely antiszemita hang megjelenik a nyugati baloldal és a hazai szélsőjobboldal háza táján” – magyarázta Gábor.
„De ő nem olyan módon támadta Izraelt, hanem egy neokolonalista, imperialista hatalomnak tekintette, én ezt nem tudom elfogadni, egészen máshogy gondolkodom. De nem ez az érdekes, hanem hogy elindult, és folytatódik ez a hecckampány. Ez az ember ott él a Facebookon, neki ez az igazi terepe” – utalt a régi cikket először felhozó Hont Andrásra a filozófus.
Elsőként a reneszánsz korában beállt írásbeliségi fordulatra mutatott rá: innentől szerinte számított, hogy ki ír egy adott szöveget, vagyis ki az, aki a felelősséget vállalja érte, ám a közösségi médiában ez megszűnt meg, nem lehet senkit sem számon kérni..
Másrészt ha róla valaki azt írja, hogy ő kannibál, akkor az első olvasó még kételkedik, a második már elgondolkodik ennek az igazságán, a sokadik pedig már hitelt fog szavazni ennek a feltevésnek. Ilyen esetben sokszor még védekezni sem tud a rágalmak ellen – mondta. Hozzátette, ilyenkor
Szerinte a politikai retorika is teljesen megváltozott: a politikusok kódolt beszédeket mondanak, amikben „nem uszítanak nyíltan, csupán aknákat helyeznek el megnyilvánulásaikban”. Ezt a kommentelők dekódolják, és kiegészítik a saját maguk számára szimpatikus üzenettel – véli Gábor György.
„Mondok egy példát: a politikus még a zs betűt sem ejti ki a beszédében, ócskapiacot mond zsibvásár helyett, de a dekódolók megfejtik” – mondta.
Hangsúlyozta:
abban, hogy ezentúl ott fogja megjelentetni írásait heti rendszerességgel. Ugyanakkor fenntartja annak a lehetőségét, hogy egy meghatározatlan idő elteltével ismét írni fog a Facebookra, írja a Klubrádió.
Nyitókép: YouTube